معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

مجموعه : آموزش آشپزی
معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا 

به شما غذاهایی با مزه بسیار بینظیر از 4 کشور گوناگون در سراسر دنیا گلچین کرده ایم که می‌تواند وعده های خوراکی بسیار خوبی باشند. در سفر خوراکی امروز به چند خوراكی از چهارگوشه دنیا می پردازیم؛ از آمریكای جنوبی تا اروپا و از مصر تا تركیه. خوراك‌هایی كه در این جا معرفی كرده‌ایم,

 

هم مزه لذیذی دارند و هم كلی رنگ. خوبی‌ اش این هست كه حاضر‌سازی و پخت‌وپز این خوراک ها وقت زیادی از شما نمیگیرد. فقط كافی هست این صفحه را به توجه بخوانید و دستورها را جزء به جزء اجرا كنید.

 

دقّه

غذا های متعارف در كشور باستانی مصر به‌ احتمال چندان مورد علاقه هر جهانگردی قرار می گیرند. امروز به یك غذای مصری به اسم دقه میپردازیم كه در واقع نوعی خوراك مخصوص این كشور بوده كه به شكل‌های گوناگونی مورد بهره گیری قرار می گیرد. گاهی این خوراك را با نان میخورند و گاهی

 

از آن به‌عنوان كنار غذا بهره گیری می‌كنند. دقه مخلوطی از ادویه‌ جات, خشكبار و سبزی ها خوشبو بوده كه حالتی كوبیده‌ شده«نه كاملاً  آسیاب و پودری» دارد و حتی امروزه در سرزمین‌های دوری هم چون ایالات متحده و استرالیا طرفدارانی پیدا كرده و به‌صورت صنعتی در بسته‌بندی‌های حاضر و در چندین نوع مزه گوناگون عرضه میشود.

 

مواد لازم

نصف فنجان كنجد خام
یك سوم فنجان دانه گشنیز
دو قاشق غذاخوری دانه زیره
دو قاشق غذاخوری پودر فلفل سیاه
یك قاشق چای‌خوری نمك
انواع سبزی ها خشك به میزان لازم «مرزنجوش, نعناع و آویشن»
یك فنجان بادام خام
فلفل قرمز پوسته شده «اختیاری»

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

شیوه حاضر‌سازی

1. بادام را بو دهید. برای این كار قابلمه‌ای را داغ كنید و بادام را درون كاغذ مخصوص شیرینی‌پزی ریخته و در قابلمه حرارت دهید و دائم آن را هم بزنید كه حرارت به‌طور یكنواخت به همۀ جای آن برسد. پس از آن بادام را كنار گذاشته تا سرد شود.

 

2. یك ماهیتابه خشک را حرارت دهید و كنجد را درون آن بریزید و آن ‌را حرارت دهید تا به رنگ طلایی درآید. كنجد را خارج كنید و در همان ماهیتابه دانه‌های گشنیز و زیره را ریخته و تفت دهید تا شروع به تركیدن كنند. آنوقت آن ها را نیز از ماهیتابه خارج كنید. توجه كنید كه در تمام این مراحل باید ماهیتابه را حركت دهید تا دانه‌ها مفید زیر و رو شوند.

 

3. كنجد و دانه‌ها را در یك مخلوط‌كن برقی آسیاب كنید.

 

4. سپس بادام را آسیاب و همه ی مواد آسیاب‌ شده را با هم مخلوط كنید.

 

5. سبزی‌های خشك, نمك و فلفل را به آن افزوده و مفید هم بزنید.

 

6. برای صرف دقه می توانید روغن زیتون یا روغن آووكادو بخرید و نان را ابتدا در روغن بزنید و سپس به دقه بمالید و سپس نوش جان كنید.

 

حتی میتوانید آن‌ را با ماست مصرف كنید.

 

ترشی لیمو

ترشی لیمو یكی از كنار غذا های متعارف در شمار زیادی از نقاط دنیا از آمریكای جنوبی گرفته تا هندوستان هست. در كشور هند این ترشی با ادویه‌جات گوناگون در مناطق گوناگون از پنجاب در شمال گرفته تا سواحل جنوبی به شكل‌های متنوعی تهیه و مورد بهره گیری قرار می گیرد. امروز با هم یک نوع ترشی لیموی هندی را یاد میگیریم;

 

مواد مورد نیاز

شش شماره لیموی آب‌دار
یك چهارم فنجان نمك
نصف قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه
سه قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز «چیلی»
یك قاشق چای‌خوری دانه شنبلیله
یك چهارم فنجان روغن كنجد
یك قاشق چای‌خوری دانه خردل
نصف قاشق چای‌خوری دانه آنغوزه «درصورت دسترسی»

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

شیوه حاضر‌سازی

1. دانه شنبلیله را بو داده و سپس كوبیده و به‌صورت پودر درآورید.

 

2. لیموها را شسته و مفید خشك كنید. هر لیمو را به هشت قسمت بریده و تقسیم كنید. تا آنجایی كه میتوانید هسته‌های آن را جدا كرده و دور بریزید. نمك و زردچوبه را به لیموها افزوده و مفید هم بزنید. محتوی مذكور را به‌مدت سه روز در یك مكان خنك در یك ظرف سربسته نگاه داشته و روزی یك‌بار آن‌ را با یك قاشق به خوبی هم بزنید.

 

3. روز چهارم روغن را در یك ماهیتابه داغ كرده و دانه خردل و آنغوزه را به آن بیفزایید. هنگامی كه دانه‌های آنغوزه شروع به تركیدن كردند لیمو را به آن افزوده كرده و بگذارید تا مایع تبخیر شده و یك مخلوط غلیظ به‌دست‌ آید.

 

4. پودر چیلی را افزوده و چند دقیقه دیگر به پخت ادامه داده تا بوی فلفل خام از بین برود.

 

5. پودر دانه شنبلیله را بیفزایید و مفید هم بزنید و شعله را خاموش و صبر كنید تا محتویات ظرف سرد شود.

 

6. بعد از حاضر شدن ترشی می توانید آن‌ را در یك شیشه تمیز و سربسته در یخچال نگه داری كنید

 

پاپریكاش مرغ

پاپریكاش مرغ كه اسم آن از فلفل پاپریكا به‌عنوان ادویه اصلی این خوراك گرفته ‌شده در كشور مجارستان در شرق اروپا بسیار متعارف هست. پاپریكاش مرغ را میتوان غذای ملی این كشور به‌حساب آورد.

 

مواد مورد نیاز

یك كیلو و 600 گرم ران و بغل ران مرغ
یك قاشق غذاخوری روغن مایع «ترجیحاً روغن كانولا»
سه قاشق غذاخوری كره
یك شماره پیاز بزرگ خردشده
سه حبه سیر له‌شده
سه قاشق غذاخوری فلفل پاپریكا «ترجیحا مخلوطی از پاپریكای تند و شیرین باشد»
سه قاشق غذاخوری آرد سفید
یك شماره گوجه‌فرنگی بزرگ خرد شده
یك فنجان آب مرغ یا یك شماره عصاره مرغ
یك بسته نودل یا پاستا
سه چهارم فنجان خامه ترش
نمك و فلفل به میزان لازم

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

شیوه حاضر‌سازی خامه ترش

برای تهیه خامه ترش كه سس ویژه و لذیذ‌ای برای برخی از خوراك‌ها به شمار می آید, میتوان یك لیوان ماست پرچرب را در یك قابلمه حرارت داد. توجه كنید كه نجوشد و فقط داغ شود.سپس یك لیوان خامه به آن بیفزایید. این مخلوط را همان‌طور كه گفته شد پیش از جوشیدن از روی حرارت بردارید و كناری بگذارید تا سرد شود.

 

شیوه تهیه پاپریشكای مرغ

1. مرغ را به خوبی با نمك و پاپریكا آغشته كنید. در یك قابلمه یا ماهیتابه بزرگ روغن و كره را ریخته و روی حرارت متوسط داغ كرده تا زمانی‌كه كره آب شود. مرغ‌ها را در روغن و كره به‌مدت حدود 15 دقیقه ‌ سرخ كنید. هر دو طرف مرغ‌ها باید سرخ و به رنگ طلایی درآیند. سپس مرغ را كنار بگذارید.

 

2. پیاز را در همان قابلمه با روغن باقی‌باقیمانده و كمی دیگر روغن سرخ كنید و پس از پنج دقیقه سیر را نیز بیفزایید و سه دقیقه بگذارید تا سیرها نیز همراه با آن سرخ شوند. پاپریكا و آرد سفید را بیفزایید و حدود پنج دقیقه مخلوط را بپزید.

 

3. گوجه‌فرنگی و آب‌مرغ «یا عصاره مرغ» را بیفزایید و مخلوط را مفید هم بزنید تا یكنواخت و نرم شود. آنوقت مرغ را به آن بیفزایید. حدود نیم ساعت این مخلوط را روی حرارت ملایم بپزید و هر از گاهی آن را هم بزنید.

 

4. در همین هنگام در یك قابلمه آب و نمك را داغ كنید و به جوش برسانید و آنوقت حدود 10 دقیقه نودل را در آن بجوشانید. آنوقت نودل را آبكش ‌ و در یك ظرف با كمی كره آب كرده آغشته كنید.

 

5. در ظرفی كه می خواهید خوراك را در آن سرو كنید, ابتدا نودل بریزید و سپس مرغ‌ها را روی آن بچینید. مایع سس مانندی را كه به‌دست آمده بهتر هست روی مرغ بریزید و با سلیقه خودتان به شیوه‌ای بیارایید كه تركیبی دلپسند از نودل «یا پاستا», سس و مرغ به دست آید. هر چند می توانید بنابر سلیقه شخصی خودتان با چند برگ سبزی نیز روی آن را اکثر تزئین كنید

 

آسادوی گوشت

در سفر به آمریكای جنوبی و گذر از كشور زیبای آرژانتین امروز با یك خوراك متعارف در این دیار به اسم «آسادوی گوشت» آشنا خواهیم شد. آسادوی گوشت از آن دسته خوراكی‌هایی هست كه نیاز به زمان نسبتاً طولانی برای تهیه و جا افتادن دارد و بهتر هست كه برای تهیه آن از زودپز بهره گیری نشود تا به‌طور طبیعی جا بیفتد و مزه اصلی خود را به‌دست آورد.

 

مواد مورد نیاز برای شش نفر

450 گرم گوشت گردن گوساله
نمك و فلفل به میزان لازم
دو قاشق غذاخوری روغن مایع
یك شماره پیاز خرد شده
دو حبه سیر له‌ شده
دو شماره گوجه ‌فرنگی بزرگ خرد شده
یك قاشق غذاخوری دانه فلفل سیاه خرد شده
150گرم زیتون
یك شماره پیاز‌ تقسیم‌ شده به چهار قسمت
دو شماره برگ بو
دو شماره عصاره گوشت قرمز
یك شماره فلفل دلمه‌ای بزرگ خرد شده
نصف فنجان سس كچاپ
چهار شماره سیب‌زمینی كوچك پوست گرفته و تقسیم ‌شده به چهار قسمت
یك قاشق غذاخوری آرد ذرت «اختیاری»
یك قاشق غذاخوری آب

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

شیوه حاضر‌سازی

1. روغن را در یك ماهیتابه روی حرارت متوسط داغ كرده و حدود پنج دقیقه پیاز و سیر را در آن تفت داده تا نرم شوند. سپس پیاز و سیر را در یك قابلمه جداگانه بریزید.

 

2. گوشت را در ماهیتابه تفت دهید. توجه كنید كه هنگام تفت دادن گوشت آن ‌را به‌خوبی برگردانید تا تمام اطراف آن تفت داده شود. سپس آن‌ را به قابلمه‌ای كه پیش‌تر پیاز و سیر را در آن ریخته بودید, بیفزایید. گوجه ‌فرنگی خرد‌شده, دانه‌های فلفل خردشده,

 

زیتون‌ها «آبدار باشند», پیاز چهار قسمت‌شده, برگ‌بو و عصاره‌های گوشت قرمز را به قابلمه بیفزایید و آن ‌را روی حرارت اجاق بگذارید تا به جوش آید. آنوقت درجه حرارت اجاق را كم كنید.

 

3. سپس سس كچاپ را با محتویات قابلمه مخلوط كنید و روی حرارت ملایم بگذارید تا به‌مدت یك ساعت بپزد.

 

4. گوشت را از قابلمه خارج كنید و كنار بگذارید.

 

5. فلفل دلمه‌ای قرمز خرد شده را به محتویات قابلمه افزوده و نیم ساعت دیگر بگذارید تا بپزد.

 

6. در نیم ساعتی كه قابلمه روی حرارت ملایم گاز در حالت پخت هست, در یك ماهیتابه جداگانه دو قاشق غذاخوری روغن را داغ و سیب زمینی‌ها را سرخ كنید و بی درنگ به محتویات قابلمه بیفزایید.
آرد را در كمی آب حل كنید و به قابلمه اضافه كنید.

 

7. گوشت را با یك چاقوی تیز خرد كنید یا به‌صورت لایه‌لایه درآورید و به قابلمه اضافه و حدود 5 تا 10 دقیقه دیگر بگذارید تا بپزد.
خوراك گوشت آسادو را می توانید با نان یا برنج میل كنید.

 

خوراك بادمجان ایتالیایی

خوراك بادمجان ایتالیایی یا «ملانزانه پارمیجیانا» هم چون اکثر غذا های ایتالیایی سرشار از عطر خوش و مزه‌های بی‌نظیر هست. تركیب پنیرهای لذیذ ایتالیایی با سیر و ادویه‌جات از مبانی آشپزی ایتالیایی بوده كه پیش از ورود به هر رستورانی در كوچه‌های شهرهای قدیمی این دیار عطری خوش می‌پراكند و هر رهگذری را به سوی خود می‌كشاند.

 

مواد مورد نیاز برای 6-4 نفر

دو قاشق غذاخوری روغن زیتون و كمی اکثر برای انتهای كار
سه حبه سیر خردشده
سه شماره ساقه آویشن خشك
8شماره برگ مریم‌گلی خرد شده
سه قاشق غذاخوری شكر
1/5كیلوگرم گوجه‌فرنگی پوست گرفته و خرد شده
سه قاشق غذاخوری سركه
6 شماره بادمجان كه از جهت طولی باریك بریده شده باشند
100 گرم پنیر پارمزان رنده‌ شده یا پودری
85 گرم پودر سوخاری سفید
50 گرم دانه كاج
250 گرم پنیر موزارلا كه به مكعب‌های كوچك بریده شده باشند
یك قاشق چای‌خوری پودر ریحان خوشبو «ترجیحاً ریحان ایتالیایی»
نمك و فلفل به میزان لازم
معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیاشیوه حاضر‌سازی

1. در یك ماهیتابه بزرگ روغن را داغ كرده و سیر, آویشن و مریم‌گلی را به آن افزوده و برای چند دقیقه به خوبی سرخ كنید.

 

2. گوجه‌فرنگی, شكر, نمك و سركه را به آن افزوده و حدود 25-20 دقیقه به آرامی پخته تا مخلوط نسبتاً غلیظی به‌دست آ‌ید.

 

3. فر را روشن كرده و بگذارید تا گرم شود. دو طرف لایه‌های بادمجان را روغن زیتون مالیده و در كف سینی فر بچینید. بادمجان‌ها را به اندازه‌ای در فر حرارت دهید كه خشك نشود. پس از طبخ بادمجان‌ها سینی را از فر خارج كنید.

 

4. در كف یك ظرف كیك پزی مستطیل شكل بزرگ كمی از سس گوجه‌فرنگی حاضر شده را ریخته و آن ‌را با حدود 25 گرم از پنیر پارمزان, پودر سوخاری و دانه كاج مخلوط كرده و كنار بگذارید.

 

5. بالای این مخلوط را با یك یا دو لایه بادمجان پركرده و در بین بادمجان‌ها سس گوجه‌فرنگی, نمك, فلفل, ادویه‌جات و پنیرها را بریزید به‌طوری‌كه در بالای ظرف سس گوجه‌فرنگی قرار گیرد. اندکی از پودر سوخاری و پنیر را نیز روی این مخلوط بریزید.

 

6. شما میتوانید این مخلوط را در فریزر 24 ساعت گذشته از حاضر كردن نهایی در یك ظرف در دار بگذارید یا اینكه بی درنگ آن‌ را در فر یا روی گاز قرار دهید و حاضر كنید.

 

7. برای حاضر كردن نهایی آن درجه حرارت فر را روی دمای حدود 190 درجه سانتی‌ گراد قرار دهید و حدود نیم ساعت آن‌ را حرارت دهید تا روی آن رنگِ طلایی و حالت برشته پیدا كند.

 

آن را خارج و نوشِ جان كنید. پیش از مصرف می توانید روی آن كمی پودر آویش برای تزیین و عطر اکثر بیفزایید.


منبع : پارس ناز
طبقه بندی:

تاریخ : یکشنبه 2 مهر 1396 | 09:15 ق.ظ | نویسنده : محمد محمدی | نظرات


  • paper | فروش رپورتاژ | ورزش
  • sales رپورتاژ آگهی | فال روزانه
  • خرید بک لینک | خرید هندزفری
    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic